Wpisany przez Agnieszka Kotynia |
Gmina Lipie ma herb W niedzielę, 11 marca br., odbyły się uroczystości związane z nadaniem Gminie Lipie znaku herbowego. O godzinie 9.00 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Lipiu rozpoczęła się uroczysta sesja, podczas której Rada Gminy Lipie podjęła uchwałę o ustanowieniu herbu, flagi, baneru i pieczęci Gminy Lipie. Następnie podczas mszy świętej, która odbyła się w Sanktuarium Matki Bożej Dankowskiej symbole gminne zostały poświęcone. Otwarcia XXIV sesji dokonał Przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Pułka, który po przedstawieniu porządku obrad poprosił o uroczyste wniesienie insygniów herbowych.
Symbole Gminy Lipie, przy uroczystych fanfarach granych przez Dziecięco-Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Lipia, wnieśli przedstawiciele naszej gminy: herb - przedstawicielka społeczności szkolonej Gminy Lipie - uczennica Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Lipiu, przewodnicząca samorządu uczniowskiego, Magdalena Kotynia; baner - przedstawiciel Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie naszej gminy, Komendant jednostki OSP Szyszków, pan Mariusz Patocki; pieczęcie - przedstawicielka organizacji pozarządowych i stowarzyszeń Gminy Lipie, członkini zespołu Czeremcha, pani Urszula Mozdzelewska; flagę - przedstawiciel mieszkańców Gminy Lipie, mieszkaniec Stanisławowa, pan Tadeusz Szczepaniak.
fot. W.Cyprych. Na to historyczne dla naszej gminy wydarzenie zaproszono wielu dostojnych gości, wśród których byli m.in. przedstawiciele władz samorządu wojewódzkiego: Władysław Serafin - Radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Aleksandra Banasiak - Członek Zarządu Województwa Śląskiego; przedstawiciele władz samorządu powiatowego: Przewodniczący Rady Powiatu – Zbigniew Pilśniak oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu- Stanisław Sieja i Jerzy Sądel, Starosta Powiatu Kłobuckiego - Roman Minkina, Wicestarosta Powiatu Kłobuckiego – Henryk Kiepura, burmistrzowie i wójtowie gmin z terenu naszego powiatu oraz szefowie służb powiatowych straży pożarnej i policji. Na uroczystość przybyli także księża z parafii naszej gminy, kierownicy i dyrektorzy gminnych jednostek organizacyjnych, nauczyciele i młodzież szkolna, harcerze, przedstawiciele służby zdrowia, przedstawiciele jednostek OSP oraz mieszkańcy Gminy Lipie.
fot. W.Cyprych.
fot. W.Cyprych. Przed podjęciem uchwały głos zabrała Wójt Gminy Bożena Wieloch, która przedstawiła zebranym historię ustanowienia herbu Gminy Lipie i podkreśliła jego rolę w budowaniu lokalnej tożsamości. „Herb to najbardziej zaszczytny symbol samorządu terytorialnego. Używany na flagach i pieczęciach jest znakiem rozpoznawczym danej społeczności lokalnej, służy jej wewnętrznej integracji i buduje jej tożsamość. Odnosząc się do przeszłości, a więc do wydarzeń i ludzi mających wpływ na charakter danego terytorium, łączy tradycję z teraźniejszością, stanowi dobrą perspektywę dla zgłębiania historii najbliższych sobie miejsc i pozwala na głębsze utożsamienie się z miejscem, w którym się żyje.” – mówiła pani Wójt.
Historię Gminy Lipie oraz historyczne i weksykologiczne uzasadnienie przyjętej symboliki gminnej zreferował zebranym nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipiu, pan Andrzej Cer.
Uchwałę w sprawie ustanowienia herbu, flagi, baneru i pieczęci Gminy Lipie Rada Gminy podjęła jednogłośnie.
Po wystąpieniach i gratulacjach z okazji przyjęcia insygniów gminy, nastąpiła część artystyczna.
fot. W.Cyprych.
fot. W.Cyprych.
fot. W.Cyprych.
fot. W.Cyprych.
fot. W.Cyprych.
fot. W.Cyprych.
fot. W.Cyprych. W części artystycznej mogliśmy posłuchać pieśni patriotycznych w pięknym wykonaniu grupy „Jantarki” z Zimnowody i zespołu śpiewaczego „Czeremcha” z Parzymiech.
fot. W.Cyprych.
fot. W.Cyprych.
fot. W.Cyprych.
fot. W.Cyprych. Niezapomnianych wzruszeń dostarczyli obecnym mali artyści – uczniowie szkoły podstawowej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lipiu, którzy w przedstawieniu „Kasztelan Warszycki Herbu Abdank”, przygotowanym przez panią Jolantę Cyprych, zaprezentowali historię godła herbowego rodu Warszyckich. Dodajmy, że nawiązanie do bogatej historii gminy Lipie w nowo ustanowionym herbie symbolizuje Łękawica – godło herbu rodowego Warszyckich. Warszyccy władali tymi ziemiami od schyłku XVI wieku do lat trzydziestych XVIII stulecia. Za ich czasów w Dankowie i okolicy zaszły najistotniejsze zmiany, a zbudowana przezeń twierdza dankowska była miejscem faktów historycznych o ogólnopolskim znaczeniu.
fot. W.Cyprych.
fot. W.Cyprych.
fot. W.Cyprych.
fot. W.Cyprych.
fot. W.Cyprych. Obecni na sesji zachwycali się piękną dekoracją, podziwiali również wystawę zdjęć, pamiątek historycznych i uczniowskich prac plastycznych dotyczących herbu Gminy Lipie. Miłym akcentem były wręczane przybyłym upominki. Mieszkańcy i zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe breloki i przypinki z wizerunkiem herbu, które zapakowano w ozdobne i ręcznie robione specjalnie na tę okazję pudełeczka.
Po sesji wszyscy zgromadzeni udali się na mszę świętą, na której proboszcz dankowskiej parafii, ks. Henryk Dusza, dokonał poświęcania herbu, flagi, baneru i pieczęci Gminy Lipie. Uroczysty charakter mszy podkreśliły poczty sztandarowe szkół i jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Lipie, ceremonialne wniesienie gminnych insygniów i podniosła oprawa muzyczna w wykonaniu orkiestry dętej i zespołu Czeremcha.
fot. W.Cyprych. Poświęcone tarcze herbowe oficjalnie wręczono księżom z parafii z terenu naszej gminy oraz dyrektorom gminnych jednostek organizacyjnych.
fot. W.Cyprych.
Zapraszamy do galerii : |